Kore'yi Keşfet | KTO TÜRKİYE Anasayfa | KTO TÜRKİYE
İstanbul
TR  |   EN

imagine your korea

img

Seul

Güney Kore’nin muhteşem atmosferini, kendine özgü ritmi ve tatlı melodisiyle keşfetmeye var mısınız? Güney Kore’nin alternatif pop grubu “LEENALCHI” ve “Ambiguous Dans Ekibi” ile birlikte hazırladığımız video serisi, sizi Güney Kore’de bir gezintiye çıkarıyor.

kto-turkey
Tüm dünyada 250 milyondan fazla izlenerek heyecan yaratan bu seri ile Güney Kore’nin geleneksel halk ezgilerinin modern tarzda yeniden yorumlandığı şarkılar ve muhteşem dans eşliğinde Kore’nin ritmini hissedin. Şimdi, Seul’un simgesel yapılarına aşık olma zamanı! Seul, Chosun Hanedanlığından bu yana 600 yılı aşkın süredir Güney Kore’nin başkenti. 10 milyondan fazla nüfusa sahip olan bu eşsiz şehir, hem tarihi hem de bugünü ve bugünün son trendlerini bir arada bulunduran bir merkez.
 
Seul’ün görülmeye değer yapılarından biri; Cheong Wa Dae, yani Mavi Saray. Burası aynı zamanda özellikle turistler için muhteşem bir fotoğraf çekme alanı. Tıpkı Amerika’nın Beyaz Sarayı gibi Kore’nin Mavi Sarayı da başkana ev sahipliği yapıyor. bu yüzden içeri girmek yasak, ancak dışarıdan çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca Mavi Saray’ın yanında kesinlikle ziyaret etmeniz gereken, Sarangchae adında küçük bir müze var. Kore Turizm Ofisi tarafından işletilen müzede Kore tarihine dair merak ettiklerinizi öğrenebilir, bu sırada da birer yorgunluk çayı içerek dinlenebilirsiniz. 
kto-turkey
Seul’daki bir başka görülmeye değer yer, Deoksugung Sarayı. Burası, Chosun Hanedanı'nın eski kraliyet saraylarından biri. Şehrin kalbindeki sarayı gezerken hareketlilikten bu kadar uzak olduğunuza, ortamdaki huzurlu ve sakin ambiyansa inanamayacaksınız. Sarayın hemen yanında, başka diyarlara uzanıyor gibi görünen bir yol var: Stonewall Yolu. Bu muhteşem yol hakkında güzelliğiyle pek de örtüşmeyen bazı söylentiler var. Söylentilere göre bu yolda birlikte yürüyen çiftler günün birinde kesinlikle ayrılıyor. Aslında bu söylentilerin sebebi eskiden bu yolun ilerisinde boşanmalara özel bir mahkeme binası olması ve boşanmak için mahkemeye giden çiftlerin genellikle bu yoldan yürümesi…
 
Tabii ki bu yoldan gidilen başka yerler de var. Mesela Cheonggyecheon Deresi. Dere kenarında yapacağınız huzurlu bir gezintiyle hem geleneksel hem de modern Seul’u deneyimleyebilirsiniz. Deoksugung Sarayı’nda dikkatinizi çekecek bir diğer güzellik ise burada hala geleneksel kıyafetli muhafızların nöbet tutması. Sanki yüzlerce yıl öncesindeymişsiniz gibi hissettiren muhafızların nöbet değişim töreni de görülmeye değer.
kto-turkey

Seul’un saymakla bitmeyecek güzelliklerinden bir diğeri ise Dongdaemun Design Plaza (DDP). Burası Seul’a özgü benzersiz bir mimari tasarıma sahip simgesel bir kültür/sanat alanı. Aynı zamanda etrafında 24 saat açık alışveriş merkezlerinin olmasıyla da turistlerin gece – gündüz uğrak mekanı olan bir yer. Saat 22:00’den sonra dışarıya açılan sarı çadırlı pazar da oldukça ilgi çekici. Bu bölgedeki alışveriş merkezleri ve pazardan aldıklarınızla tüm sevdiklerinizi Kore’den bir hediyeyle sevindirebilirsiniz.

Güney Kore’nin eşsiz güzelliklerini anlatan diğer videolarımız da çok yakında burada olacak. Bizi takip edin, muhteşem Kore ritmini siz de keşfedin.

İPUCU! Seul'ün Görülmesi Gereken Bir Simgesi, Namsan Seul Kulesi

İPUCU! Seul'ün Görülmesi Gereken Bir Simgesi, Namsan Seul Kulesi

Big Ben'den Özgürlük Anıtı'na ve Sidney Opera Binası'na kadar, dünyanın dört bir yanındaki şehirler, şehirleriyle eş anlamlı hale gelen ikonik mimariyle doludur ve Kore de farklı değildir. Seul için, uluslararası ziyaretçilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken cazibe merkezi, başkentin neredeyse her yerinden görülebilen Namsan Seul Kulesi. Başlangıçta bir yayın kulesi olarak oluşturulan site, şimdi güzel bir gözlemevi ve çeşitli deneyim olanaklarıyla sevilen bir kültürel alan haline geldi.

Seul şehrinin tamamı, Namsan Seul Kulesi'nin tepesindeki gözlem evinden her yöne yayılmış olarak görülebilir. Ziyaretçiler ayrıca hanbok denemekten ve kompleks içindeki çeşitli sergileri ziyaret etmekten keyif alabilirler. Kuledeki birçok restoran ve kafe, manzara eşliğinde yemek yemek için mükemmeldir. Gece şehir aydınlandığında kule daha da romantik hale geliyor.

Seul

Seul