Kore'yi Keşfet | KTO TÜRKİYE Anasayfa | KTO TÜRKİYE
İstanbul
TR  |   EN

imagine your korea

img

Mokpo

Mokpo, Kore Yarımadası'nın güneybatı ucunda yer almaktadır. Dört yanında uzanan dağlar ve denizin kucakladığı Yeongsangang Nehri'nin ağzında konumlanmıştır. Denizden bahsetmişken, nesiller boyu süregelen gerçekten ilginç bir Kore halk hikayesini dinlemeye ne dersiniz? Bu bir ejder kral, bir kaplumbağa ve bir tavşanın öyküsüdür.

kto-turkey

Denizin derinliklerinde yaşan ejder kral bir gün ciddi bir hastalığa yakalanır ve onu iyileştirmenin tek şey de tavşanın karaciğeridir. Kaplumbağa bunu yapmak için gönüllü olur ve krala tavşanın karaciğerini getireceğine söz verir. Kaplumbağa karaya çıktığında, tavşanı bulur ve deniz sarayında yüksek bir görev vaat eder ve onu tatlı sözleriyle buna ikna eder. Tavşan, deniz sarayına varır varmaz onu yakalayıp tutsak ederler ve karaciğerini ejder krala vermesini isterler. Ancak, zeki tavşan, ciğerini karada bıraktığını söyleyerek kralı kandırır. Tavşanın sözlerine ikna olan kral, tavşanı karaciğerini getirmesi için gönderir ve kaplumbağayı da ona eşlik etmesi için görevlendirir. Tavşan karaya çıktığında, kaplumbağaya karaciğerini asla alamayacaklarını ve onun söylediği bu yalana inanacak kadar aptal olduklarını söyleyerek kaçar. Bu sırada kaplumbağayı ve ciğerini bekleyen kral, çok uzun süre beklemek zorunda kaldığı için ölür. Tavşan ise yine serbest kalmıştır ve ormanda özgürce dolaşır. Video’daki koşan tavşanı hiç gördünüz mü? Peki, neden gidip Mokpo yolculuğunda onu takip etmiyoruz? Bakalım ne yapıyor!

kto-turkey

Yeonhee Süpermarketi (Sihwa Köyü)

Karşınızda Seosamdong'da bulunan, sadece 18m’lik küçük Yeonhee Süpermarketine hoş geldiniz. Mokpo, "1987" filmi ile ünlenmeye başlamış ve bundan dolayı 1980’lerin özelliklerini korumaya özen gösteren nbir şehir.

“1987” filmi, 1980'lerin diktatör hükümetine karşı yapılan Haziran Demokrasi Hareketi'ni konu alıyor. Yonhee Süpermarketinde ise filmde kullanılan ve o döneme ait malzemeleri görebilirsiniz. Kıvrımlı baget / çubuk ekmekler, şekerlemeler, sakızlar ve 1987 yılında yayınlanmış gazeteler… Ayrıca muhtemelen gözünüzden kaçmaz ama, süpermarketin tam karşısında, restore/renove edilmiş 50 yıllık bir çamaşırhane bulunuyor. Buraya da bir göz atmayı ihmal etmeyin!

Biraz daha yukarı çıktığınızda, kendinizi Sihwa Sokağı’nda bulabilirsiniz. Burası, duvarlarını şiirlerin ve resimlerin süslediği, eski görünümlü bir sokak. Burada ayrıca Japon işgali sırasında inşa edilen hava saldırısı sığınağının kalanını da görebilirsiniz. Barınak, sadece Japonlara açıktı ve bu yüzden de 30 yıl önceki hali bugüne kadar dokunulmadan korundu. Bu yüzden burayı ziyaret ettiğinizde kendinizi geçmişe yolculuk yapmış gibi hissedebilirsiniz. Sadece birkaç saatliğine bulunduğunuz zamandan uzaklaşıp geçmişte vakit geçirmek istemez misiniz? Sadece birkaç saat?

kto-turkey

Yudalsan Dağı

Yudalsan, ruhların durduğu ve başladığı yerdir. İlginçtir ki bu dağ 228 metrelik çok da fazla sayılmayacak yüksekliğine rağmen tüm Mokpo şehrinin ve denizin muhteşem panoramik manzarasına sahiptir. Zirveye vardığınızda kendinizi ünlü Koreli Amiral Yi Sun Sin’in heykelinin bulunduğu Nojeokbong Tepesi’nde bulabilirsiniz. Merak etmeyin zirveye çıkarken durup biraz dinlenebileceğiniz harika duraklar var. Yolculuk boyunca karşınıza yaklaşık 4 büyük köşk, bir Budist tapınağı, 19 Nisan Anıt Kulesi ve onlarca anıt heykelin bulunduğu bir park çıkabilir. Biraz vaktiniz varsa uzun yolculuk için önden bir egzersiz iyi gelebilir. Ne de olsa zirveye kadar önünüzde uzunca bir yol var. İtiraf edelim, pek kolay olmayacak.

kto-turkey

Youngsanjae Hanok Oteli

Burası belkide Mokpo’daki tüm rotalar arasında en unutulmaz olanı. Uzun bir yürüyüş ve gezinin ardından, bir sonraki güne enerji toplamak için herkesin gerçekten güzel bir uyku ya da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Younsanjae Hanok Oteli, geçmişten bugüne devam eden eski tesis imkanlarını modern imkanlarla birleştiren yepyeni bir konsept sunuyor. Dışı güzel bir Hanok, içi ise lüks ve modern imkanlarla donatılmış bir otel. Özellikle bir Hanok köşkü oluşturan taş duvarları, tam anlamıyla Hanok güzelliğini yansıtıyor. Burası, tarihe ve kültüre önem verenler için kültürel bir eğitim sunarken, geleneksel Hanok’u deneyimlemek için de özel bir alan. Sabah ve akşam yürüyüşleri için Youngsanjae girişinin önündeki pirinç tarlası harika bir seçim. Eğer isterseniz otelden ödünç alacağınız bir bisikletle de tarlada güzel bir gezintiye çıkabilirsiniz. Böylece iyileştirici bir deneyim yaşayabilirsiniz. Mokpo’daki Youngsanjae Oteli’nin keyfini çıkarın, rahatlayın ve en önemlisi kendinize güzel bir mola verin!

İPUCU! Mokpo Deniz Teleferiği

İPUCU! Mokpo Deniz Teleferiği

Mokpo Deniz Teleferiği, ziyaretçilere Mokpo'nun eski şehir merkezinin ve Yudalsan Dağı ve güney denizi de dahil olmak üzere çevredeki doğal manzaranın muhteşem manzarasını sunmaktadır. 155 metre yükseklikte 3.23 kilometreyi geçen Kore'nin en uzun ve en yüksek teleferiğidir ve Mokpo'nun kültür turizmini temsil etmek için ana cazibe merkezi haline gelmek üzere kurulmuştur.

Mokpo

Mokpo