Kore'yi Keşfet | KTO TÜRKİYE Anasayfa | KTO TÜRKİYE
İstanbul
TR  |   EN

imagine your korea

img

Busan

Güney Kore'nin başkenti her ne kadar Seul olsa da yaz başkenti kuşkusuz herkes için Busan’dır. Ülkenin Güneydoğu kıyısında yer alan ve 3,5 milyondan fazla nüfusa ev sahipliği yapan Busan da Seul gibi gece hayatını, gürültüyü ve canlılığı yaşatıyor. Seul'den daha rahat bir ruh hali arıyorsanız, plajları, kaplıcaları, etkinlikleri ve doğa rezervleri ile Busan sizin için en doğru yer!

kto-turkey

Gamcheon Kültür Köyü

Gamcheon Kültür Köyü, "Doğunun Santorini’si" veya "Lego Köyü" olarak da anılır. Evet evet, Lego Köyü!

Burası uzun zaman önce şehrin en fakir insanlarının yaşadığı yer olarak biliniyordu, ancak şimdi Busan'ın en ünlü turistik yerlerinden biri haline geldi. Buraya güzellik ve kaosun birleşimi demek pek de yanlış olmayacaktır. Her biri birbirinden farklı renkteki Lego benzeri evlerin birbirine karışarak oluşturduğu cümbüş, dik yamaçlı daracık köy sokaklarıyla adeta sizi başka bir dünyaya götürecek. Buraya gelirken fotoğraf makinenizi getirmeyi sakın unutmayın çünkü her köşede muhteşem fotoğraflar çekmenizi sağlayacak açılar ve manzaralar sizi bekliyor.

Gamcheon Köyü’yle ilgili söyleyeceklerimiz henüz bitmedi. Burada güzel evleri izlemekten daha fazlası var, mesela bir oyun oynamaya ne dersiniz? Bu macera dolu eğlence için yapmanız gereken köyün girişinde bulunan Haneul Maru, Turist Bilgi Merkezine gitmek ve oradan bir harita satın almak. Gamcheon’un en güzel rotalarını gösteren haritalardan bir tanesini 2.000 Won (1.75 USD) karşılığında alabilirsiniz. Haritadaki rotalarda nereler mi var? Mesela bir kafe, sanat mağazaları ve galeriler… Birbirinden keyifli sekiz cazibe merkezini gezerek her birinden damga toplayabilirsiniz. Tüm damgaları topladıktan sonra ise bilgi merkezine dönüp ödülünüzü alabilirsiniz. Böyle bir oyuna katılmak istemez misiniz?

kto-turkey

Haedong Yonggungsa Tapınağı

Haedong Yonggungsa Tapınağı, Güney Kore'deki en etkileyici Budist tapınaklarından biri. Tapınağın en güzel yanı deniz kenarında yer aldığı için buraya gelen ziyaretçilere muhteşem bir manzaranın tadını çıkarma fırsatı sunması. Özellikle yeni yılın ilk gün doğumunu izlemek için çok popüler olsa da tabii ki dilediğiniz zaman burada güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz. Tapınağı ziyaret etmek için en güzel zaman hiç kuşkusuz ilkbahardır. Çünkü bu mevsimde gittiğinizde tüm tapınağın etrafını saran kiraz çiçeklerinin yarattığı muhteşem ambiyansı yaşayabilirsiniz. Ayrıca, Buda’nın doğum günü de bu mevsimde olduğu için, kutlama döneminde sizi tapınağa götüren yol boyunca dizilmiş yüzlerce kağıt fenerin ışıltısına da şahit olabilirsiniz.

Tabii ki burası yılın her döneminde herkese açık bir yer. Eğer sisli bir günde tapınağı ziyaret edecek kadar şanslıysanız, sislerin arasına gömülüp kaybolmuş tapınaktan gelen melodik çan sesi ile büyülü bir an yaşayabilirsiniz. Hem harika manzaranın, hem denizin hem de Kore’ye özgü tapınak mimarisinin tadını çıkarmak için gerçekten de görülmeye değer bir yer, öyle değil mi?

kto-turkey

Gwangalli Plajı

Söz konusu Busan ise plajlardan bahsetmemek olmaz. Bunlardan 1.4 km uzunluğundaki Gwangalli Plajı pudra gibi incecik beyaz kumuyla bilinir. Bu plajda harika deniz manzarasının yanı sıra yapabileceğiniz pek çok şey var. Örneğin; beyaz kumlarda güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz, gün batımını izleyebilirsiniz, gece boyunca Gwangandaegyo Köprüsü’nün ışıklarını isleyebilirsiniz, yakınlardaki Suyeong Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz ve Milak Sahil Parkı’na gidip günlük avlanan tazecik balıkları, soju eşliğinde tadabilir böylece tam da olması gerektiği gibi bir Busan plaj deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Eğer Busan’a Kasım ayında yolunuz düşerse şanslısınız demektir. Çünkü bu dönemde buradaki havai fişek gösterisi gerçekten de harika bir görsel şölendir. Ama Kasım ayına kadar bekleyemeyiz derseniz de sahile yakın bir markete uğrayıp biraz havai fişek satın alabilir, kendi eğlencenizi kendiniz yaratabilirsiniz.

Plajın çevresi çok kalabalık olsa da genellikle en güzel noktalar Gwangalli’nin arka sokakları arasında gizlenmiştir. Peki siz Gwangalli’nin arka sokaklarındaki bu gizli hazineleri keşfetmeye hazır mısınız?

İPUCU! Sokak Yemekleri Cenneti! Kkangtong Pazarı ve BIFF Meydanı Kültür Caddesi

İPUCU! Sokak Yemekleri Cenneti! Kkangtong Pazarı ve BIFF Meydanı Kültür Caddesi

kto-turkey

Kkangtong Pazarı gündüzleri açılıyor, ancak akşamları daha fazla insan ziyaret ediyor ve bu da bazılarının buna gece pazarı demesine neden oluyor. Pazar, eşsiz, lezzetli sokak yemeklerini ucuz fiyatlarla satmasıyla ünlüdür. Kore için daha sıra dışı sokak yemeklerinden bazıları şunlardır: İskoç yumurtası, sosis ve domuz pastırmasına sarılmış katı yumurta, kızartmadan önce; Peynirli sosis sosuyla kaplanmış patates kızartması; pane makarnaya benzer bir ekmek kasesinde servis edilen çorba; ve buharda pişirilmiş mısır o kadar bağımlılık yapıyor ki "narkotik mısır" takma adını aldı.

kto-turkey

Kkangtong Pazarı'ndan sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde, Busan'ın Nampo-dong'unun merkezindeki sinema salonlarının bir araya geldiği BIFF Meydanı Kültür Caddesi yer almaktadır. Geçmişte, Busan Uluslararası Film Festivali'nin (BIFF) mekanıydı ve Yıldız Sokağı dünyaca ünlü film yönetmenlerinin, yapımcılarının ve aktörlerinin el izleriyle dolu. Festival o zamandan beri tüm film gösterimlerini Haeundae'deki Busan Sinema Merkezi'ne taşıdı, ancak meydan hala turistler arasında popüler ve hem gündüz hem de gece sokak yemeği satıcılarıyla dolu. Daha popüler sokak yiyecekleri arasında ssiat hotteok (şekerli çekirdekli ızgara kek), dak kkochi (tavuk şiş), tteokbokki ve kroket bulunur.

Busan

Busan