Kore'yi Keşfet | KTO TÜRKİYE Anasayfa | KTO TÜRKİYE
İstanbul
TR  |   EN

imagine your korea

img

Andong

Güney Kore’nin doğu merkezinde yer alan Andong, tarihi Hahoe Köyü ve bölgeyle özdeşleşen Hahoe maske dansı gibi geleneksel kültür miraslarını korumasıyla ünlüdür. Hatta bu mirası kusursuz sahiplenme ve koruma özellikleri sayesinde Andong “Kore Ruhani Kültürünün Başkenti” olarak anılmaktadır.

kto-turkey

Peki bir şehir, bu sıfatı nasıl kazandı?

Andong’un hikayesinde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ziyareti önemli rol oynuyor. Kraliçe Kore ziyareti sırasında, Kore’yi tüm maneviyatıyla en iyi yansıtan şehre götürülmek istiyor ve adres Andong oluyor. Bu şehri yakından keşfetmek, tarihi yaşamak için en doğru zaman ise Ekim ayı! Çünkü Ekim ayı boyunca Kore Maske Dansı’nı yakından deneyimleyeceğiniz Uluslararası Maskeli Dans Festivali Andong’da dünya ile buluşuyor! Neden bu yıl rotanız, ruhani bir yolculuk yaşayacağınız Andong olmasın?

kto-turkey

Hahoe Köyü

Hahoe Köyü, gözlerden uzak, kırsal içinde gizli ütopik bir yapıya sahip. Köy, bu doğal ütopyayı, çevresini saran doğa harikası at nalı nehri ve yemyeşil alanlara borçlu. Bir kültürü tanıma açısından ise Kore’nin diğer bölgelerinden ayrışan bir konumda. Çünkü Hahoe, sizi rahatlatan ve ruhunuzu dinginleştiren doğasının yanı sıra gerçek Kore köy hayatını deneyimleyebileceğiniz bir destinasyon!

Eğer Hahoe Köyü’nü rotanıza ekleyecek olursanız ona bir de panoramik manzaradan bakmayı unutmayın. Bunun için köy çevresindeki ormandan nehir kıyısına indikten sonra sizi karşılayacak geleneksel bir ahşap tekneye binerek, tarihi bir yolculukla gölün karşısındaki Buyongdae tepesine ulaşabilir ve köyün manzarasının tadını çıkabilirsiniz. Ayrıca seyahatiniz için mart-aralık ayları arasını seçerseniz, ziyaretiniz sırasında köyün büyüleyici atmosferiyle birlikte Kore Maske Performansı ile görsel bir şölene dahil olabilirsiniz! Tüm bu özellikleriyle Hahoe Köyü, Andong’daki geleneksel köy hayatını keşfetmek ve içsel bir rahatlama için mükemmel adres.

Bir şey daha! Ziyaretiniz esnasında, otopark bölgesi etrafındaki geleneksel hediyelik eşya dükkanlarını ve hem Kore hem diğer uluslara ait maskelerin sergilendiği Maske Müzesi’ni keşfetmeyi unutmayın!

kto-turkey

Manhyujeong Köşkü

İkonik bir değer olan bu köşk, 1501 yılında Bobaek Dang’lı Kim Kye-haeng tarafından inşa edilmiş. “Geç Gelen Mola” adıyla anılan köşkün hikayesi Kim Kye-haeng’in siyasi eleştirileri nedeniyle yaşadığı hapis hayatı ve işkencelere dayanıyor. Uzun yılları zorluklarla geçiren Kim Kye-haeng, hayatının geri kalanını huzurla yaşayacağı bir köşk inşa ediyor ve böylece günümüze kadar uzanan bir miras bırakıyor.

Kore bahçe düzeninden esintilerini yansıtan düzeniyle, küçük bir şelale ve eşsiz bir manzaranın taçlandırdığı köşk, şüphesiz görülmeye değer bir yapı. Köşkün yer aldığı vadiden çıkan soğuk suları keşfettiğinizde de köşkün neden buraya konumlandığını daha iyi anlayabilirsiniz. Bu tarihe yaklaşırken yolda karşınıza büyüleyici ve düşündüren bir mesaj çıkacak “Evimdeki tek hazine beyaz bir çarşaf”. Kulağa gizemli geliyor değil mi?

Eşsiz notalarıyla Kore Dizileri’ne de ev sahipliği yapmasıyla ününe ün katan Manhyujeong Köşkü, yeni ziyaretçilerini bekliyor. Bu tarihi köşkü, seyahat planınıza alarak doğanın tarihle eşsiz buluşmasını deneyimleyin. Geçmişe büyüleyici bir yolculuk yapın!

kto-turkey

Woryeonggyo Köprüsü

Kore’deki ahşaptan yapılmış en uzun yaya köprüsü unvanına sahip Woryeonggyo, Andong Barajı üstünde kartpostallık bir görüntüye sahiptir. “Ayın Gölgesi” anlamına gelen Woryeonggyo, Joseon Hanedanlığı döneminde yaşanan bir aşkın görkemli hikayesini barındırıyor. Çünkü köprü mimari tarzında, kocasının özlemi anısına saçlarından bir çift mituri (Kore usulü örme ayakkabı) yapan bir kadının efsanesini yansıtmaktadır. Köprü, bu hikâye üzerine mituri tarzında inşa edildi. Bu efsaneye göre, eğer köprüden sevgilinizle birlikte geçerseniz birbirinizi sonsuza kadar seveceğinize inanılır.

Ziyaret etmeyi düşünenler için bir ipucu: Woryeonggyo’nun en etkileyici manzarası için doğru saatler gün batımı olacaktır. Gün batımını yakalarsanız, gökyüzünün son ışıklarının yüzünüzde yaratacağı unutulmaz yansımaları deneyimleyebilirsiniz. Güneş battığında da köprünün ışıltılı aydınlatmaları ile gecenin büyüsü size eşlik edecektir! Nakdong Nehri’ne de değinmeden geçemeyiz. Mükemmel doğası ve nehir esintisi, yürüyüşlerinizi unutulmaz kılmak için sizi bekliyor olacak!

İPUCU! Andong Maske Dans Festivali

İPUCU! Andong Maske Dans Festivali

Andong Maske Dansı Festivali, Kore Kültürel Miras İdaresi tarafından Önemli Somut Olmayan Kültürel Varlıklar olarak belirlenen geleneksel Kore maske dansı performanslarına sahiptir. Gösteriler, Kore kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için mutlaka görülmeli. Yurt içi ve yurt dışından sanatçılar sizi sadece bir dizi büyüleyici performansla ödüllendirmekle kalmayacak, aynı zamanda çeşitli deneyim programları ile özgür ruhlu eğlenceye katılmanız için sizi teşvik edecek.

Andong

Andong