Kore Hakkında | KTO TÜRKİYE Anasayfa | KTO TÜRKİYE
İstanbul
TR  |   EN

imagine your korea

img

Kore

Hanbok'un benzersiz çizgileri, kullanıcı hareket halindeyken en iyi şekilde görünür. Hanbok tasarımında yaratıcı ve etkileyicidir. Hanbok ile ilgili bir başka özellik de, çanı andıran ince bir üst ve geniş bir tabana sahip olan şeklidir. Etek ise ceket sıkı ve vücuda oturan olmalıdır. Sıkı oturan ceket, üst gövdenin şeklini çekici bir şekilde yansıtır. Geniş ve esnek etek, alt vücudun hareketlerini gizleyerek kullanıcının zarafetini düzleştirir, böylece kullanıcı havada süzülüyormuş gibi görünür. Hanbok kumaşı doğal boyalar kullanılarak renklendirilir. Doğanın renkleri kumaşa işlenir ve hanbok'a suni boyalarda bulunmayan bir derinlik ve zenginlik verir. Erkekler için tam bir hanbok seti yelek, jeogori (üst ceket) ve bir çift pantolondan oluşurken, kadınlar için bir jeogori, fanila, etek ve bir çift pantolon bulunur.

Modern Hanbok

Modern Koreliler için hanbok, Kore tatillerinde veya özel günlerde giyilen resmi kıyafetlerdir. Çocuklar ilk doğum günlerinde hanbok giyerler ve yetişkinler düğün törenleri veya cenazeler de dahil olmak üzere aile içindeki önemli olaylar için giyerler. Hanbok sadece geleneksel bayramlarda giyilen ritüel elbise haline gelmesine rağmen, Korelilerin hanbok sevgisi muazzamdır. Günlük giyime uyacak şekilde modifiye edilmiş şık hanbok giyenlerin sayısı artmaya devam ediyor ve birçoğu hanbok kiralama mağazalarından bir tane kiralayarak hanbok'ta gezmenin keyfini çıkarıyor.

Hanbok, Kore halkının geleneksel kıyafetleridir. Sadece 100 yıl öncesine kadar her gün giyilen hanbok, zamanının kültürünü ve yaşam tarzını yansıtan çeşitli şekil ve renklerde gelir. Günümüzde sadece özel günlerde veya yıldönümlerinde giyilmektedir. Resmi bir kıyafettir ve birçok Koreli bu tür durumlar için bir hanbok bulundurur.

Geleneksel hanbok başlı başına güzel olsa da, tasarım nesiller boyunca yavaş ama emin adımlarla değişti. Hanbok'un özü, modern moda endüstrisi üzerinde büyük etkisi olan zarif şekli ve canlı renkleridir. Hanbok'u günlük giyim olarak düşünmek zor ama son trendi yansıtan kumaş, renk ve özelliklerin değişmesiyle yavaş yavaş devrim yaratıyor. Pek çok hevesli hanbok tasarımcısı, hanbok'u giysinin tabanındaki geleneksel unsurlarla ancak farklı bir modern his ile günlük kullanım için değiştirdi.

Hanbok'un Özellikleri