Deneyim | KTO TÜRKİYE Anasayfa | KTO TÜRKİYE
İstanbul
TR  |   EN

imagine your korea

img
Hallyu Dalgası

Hallyu Dalgası

2000'lerin başında ‘Winter Sonata’ ve ‘Dae Jang Geum*’ (Saraydaki Mücevher) dizileriyle başlayan Kore pop kültürünün ünü artık Asya'yı aşarak tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Kore pop müziği (K-Pop), Kore filmleri, dizileri ve Kore programları popüler hale gelerek büyük bir hayran kitlesi oluşmuş, 'Bangtan turu', 'Idol müzik videolarının çekim yeri turu' ‘Kore dizisi çekim yeri turu’ gibi Hallyu cazibe merkezlerini doğrudan görmek için Kore'yi ziyaret eden turist sayısı da artmıştır. Kore pop kültürüyle ilgili iki önemli turistik yer vardır: Hallyu patlamasının kaynağı olan dizilerin çekim yerleri ve K-pop müzik videolarının çekim yerleri.

Seul Hallyu Yıldızı Caddesi (K-Star Yolu): Seul'deki Apgujeong Rodeo İstasyonu 2. Çıkış’ın önündeki Hallyu Star Caddesi'nde, BTS ve EXO dahil olmak üzere 17 popüler K-pop idol grubunu temsil eden bir heykel bulunmaktadır. Özellikle, SM Entertainment sanatçılarının eğitim merkezi, JYP Entertainment, Cube Entertainment gibi mekanların toplandığı ve yıldızların düzenli geldiği restoran ve mağazaların bulunduğu bir yer olduğu için, Hallyu hayranları tarafından burası 'kutsal rota’ olarak adlandırılmaktadır.

Seul Gyeongbokgung Sarayı: Joseon Hanedanlığı'nın ve Kore'nin ana sarayı Gyeongbokgung, Kore tarihi dizilerinde ve filmlerinde düzenli olarak yer aldığı için Kore dizi ve film hayranlarının aşina oldukları bir yerdir. 2020 yılında ABD tv şovu 'The Tonight Show Starring Jimmy Fallon'da boy gösteren BTS’nin burayı arka planına alarak performansını sergilemesiyle tüm dünyaya tanıtılmış oldu. Ayrıca Netflix dizisi ‘Kingdom'da ana karakter ile bir zombi arasında geçen şiddetli çatışmanın da Gyeongbokgung Sarayı'nda geçmesi dikkatleri üzerine çekmiştir.

kto-turkey

Gangneung Jumunjin Plajı ve BTS Otobüs Durağı: Gangneung Jumunjin BTS Otobüs Durağı, BTS'nin ‘You Never Walk Alone’ albüm kapak fotoğrafının çekildiği yerdir. Aslında albümde görünen otobüs durağı geçici bir yapıydı ve çekimlerden sonra yıkılmıştı ancak BTS hayranlarının ziyareti arttıkça bir fotoğraf alanı olarak yeniden yapıldı. Yakınlarda bulunan Jumunjin Plajı, BTS’nin ‘Spring Day’ müzik videosunun ve ‘Goblin’ dizisinin çekim yeri olarak ünlenmiştir.

Yongin Kyunghee Üniversitesi Uluslararası Kampüsü Açık Hava Tiyatrosu: Blackpink’in ‘As If It’s Your Last’ müzik videosunun çekildiği Kyunghee Üniversitesi Uluslararası Kampüsü’ndeki açık hava tiyatrosu, kampüsteki en güzel yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Tiyatronun arka planındaki yemyeşil dağları, Yunan tapınaklarını andıran egzotik yapıları ve göletleri uyum içinde olup, tablo gibi bir manzara sunmaktadır.

Incheon Uluslararası İş Merkezi İstasyonu ve Songdo Uluslararası Şehir Merkez Parkı: 2012'de tüm dünyada ‘at dansı’ sendromuna sebep olan Psy'nin ‘Gangnam Style’ müzik videosu aslında Gangnam'da değil Incheon'da çekilmiştir. Mekan, müzik videonun ikinci yarısında Hyuna ve Psy'nin dansçılarla eğlenerek dans ettiği sahnede geçmektedir. Merkez Parkı da dizisinde yer almıştır.

kto-turkey

Yongma Land: Seul, Jungnang-gu'da bulunan Yongma Land, terk edilmiş bir eğlence parkı olmasına rağmen eskimiş oyuncaklarının oldukları gibi kaldığı eşsiz atmosferi sayesinde çekim yeri olarak kullanılmaktadır. EXO'nun 'Coco Pop' ve Twice'ın 'Gracefully' video çekimlerinin yanı sıra SBS'nin 'Running Man' ve MBC'nin 'I Live Alone' gibi popüler Kore tv programlarında da yer alan ve düzenli olarak Hallyu içerikli çekimlerin yapıldığı bir yerdir.

Bujeon İstasyonu: Busan, Jin-gu'da bulunan Bujeon İstasyonu, Kore'de 10 milyon izleyiciye ulaşan ‘Train to Busan’ filminin çekim yeridir. Filmde Daejeon İstasyonu olarak görünmüştür. Bujeon İstasyonu'nun önünde hatıra fotoğrafları çekebileceğiniz bir fotoğraf bölgesi bulunmaktadır.

Petite France* (Küçük Fransa): Gapyeong, Gyeonggi-do'da bulunan Petite France, kırsal bir Alp köyünü anımsatan egzotik manzarasıyla popüler bir turizm merkezidir. Burada çeşitli diziler çekilmiştir, ancak 2014'te çekilen dizisi ile ünlemiş ve Gapyeong Nami Adası ile birlikte Hallyu dizi hayranları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir turistik mekan haline gelmiştir.